KezdőlapSportOlyan, mint Beckham? - Szoboszlai Dominik a világ 96. legjobb labdarúgója

Olyan, mint Beckham? – Szoboszlai Dominik a világ 96. legjobb labdarúgója

-

Szoboszlai Dominik a világ 96. legjobb labdarúgója a brit The Guardian napilap szerint. 71 országból 241 zsűritag döntött a 100-as lista játékosairól, amelyen Dominik megelőzte, többek között, a Bayern München világbajnok középhátvédjét, Jérôme Boateng-et is.

“Nem véletlenül szemelték ki a klubok Európa-szerte a tehetséges középpályást. Szoboszlai Dominik végül a Red Bull Salzburgtól az RB Leipzig csapatához szerződik és a következő hónapban az osztrák bajnokságot a Bundesligára cseréli, hogy a Lipcse játékosaként kamatoztassa majd kreatív energiáit, amelyeket leginkább David Beckham helyzet teremtő kvalitásaihoz és ahhoz lehetne hasonlítani, ahogy Kevin De Bruyne képes diktálni egy mérkőzés tempóját. A tavalyi osztrák szezon legjobb játékosának kivételes jobb lába és egyre nagyobb étvágya van a nagy helyzetekre – mindkettőt remekül demonstrálta a pályán, a magyar válogatottat például kilőtte az EB-re. Technikai tudásával és kreativitásával megvan benne a lehetőség, hogy a következő évtized sztárjátékosa legyen. Először, de minden bizonnyal nem utoljára került fel a listánkra” – indokolja a The Guardian szakértője a helyezést.

Kétség sem férhet hozzá, hogy Dominik remek játékos, és a The Guardian szakértője is ért(het)i a dolgát. Azonban David Beckham, mint a Manchester United vagy a Real Madrid középpályása jóval magasabb szintet képviselt annak idején; Kevin De Bruyne, a Manchester City kiválósága pedig csakugyan a világ futballistáinak krémjébe tartozik. Lehetünk derűlátók, bizakodók, de ne essünk át a ló túloldalára. Más éveken át Európa és a csapat (egyik, ha nem a) legjobbjának lenni a Premier League-ben vagy a LaLiga-ban, mint egy-két jó szezont futni az osztrák bajnokságban.

Ugyanakkor nem tudhatjuk, hogy a The Guardian szakértője melyik David Beckham-re és Kevin De Bruyne-re gondolt, a 20 évesre (mint most Dominik), vagy az aranykorát élőre? A 20 éves Beckham a ’95-’96-os Premier League (angol első osztály) idényben 32-ből 25 meccsen volt kezdő (2518 perc), melyeken 7 gólt és 6 gólpasszt könyvelt; továbbá megnyerte a bajnokságot a Manchester United-del.

Kevin De Bruyne 20 évesen a belga első osztályban szereplő Genk-ben játszott. 28 meccsből 27-en volt a kezdőcsapat tagja (2266 perc), melyeken 8 gólt és 11 asszisztot jegyzett. A bajnokságban a harmadik helyen végeztek. Dominik október 25-én lett 20 éves. A 2019-20-as idényben (18-19 évesen) 27 mérkőzésből 18-on kezdett (1664), melyeken 9 gólt, valamint 10 gólpasszt könyvelt. 1. helyen végeztek az osztrák bajnokságban. Idén (’20-’21) 11 meccsen 4 gólt és 7 gólpasszt jegyzett. (FBref.com)